Start O Mnie Galeria Adopcja Cennik

Porady

10 przykazań postępowania z psami


Podstawowe zasady postępowania z obcymi psami:

  1. Nigdy nie podchodź do nieznajomego psa. Jeżeli już czujesz potrzebę pogłaskania go to poczekaj aż podejdzie do Ciebie. Jeżeli nie ma na to ochoty — nie dotykaj tego psa, bo może się to skończyć ugryzieniem.
  2. Przy pierwszym kontakcie z nieznajomym psem nie inicjuj tego kontaktu, nie dotykaj go, nie mów do niego, nie patrz mu w oczy. Staraj się go ignorować, pozwól mu się najpierw obwąchać i poznać Cię "na jego zasadach i w jego tempie".
  3. Gdy widzisz, że jakiś obcy pies się do Ciebie zbliża i nie jesteś pewny jego zamiarów — zachowaj spokój. Nie uciekaj, nie denerwuj się, nie mów do niego. Zatrzymaj się, wyprostuj sylwetkę i staraj się uspokoić jak tylko potrafisz. To na pewno Ci nie zaszkodzi.
  4. Nigdy nie dotykaj obcego psa w okolicach głowy, dopóki nie upewnisz się, że jest do Ciebie przyjaźnie nastawiony. Taki dotyk może zasugerować mu, że chcesz go zdominować lub skrzywdzić i sprawi, że poczuje się niepewnie, a to może skończyć się ugryzieniem. Jeżeli bardzo chcesz (i "musisz") go dotknąć — dotykaj bocznej części tułowia, a Twój dotyk niech będzie powolny, ruchy spokojne i opanowane. To zmniejszy ryzyko ugryzienia i nieoczekiwanej reakcji.
  5. W przypadku, gdy dojdzie do pogryzienia się obcego psa z Twoim, nie okazuj strachu i zdenerwowania — to tylko przyczyni się do eskalacji agresywnego zachowania psów. Jeżeli walka jest bardzo poważna i uważasz, że możesz/musisz rozdzielić gryzące się psy — rób to spokojnie, ale stanowczo. Złap bardziej agresywnego/atakującego psa (najlepiej za górną część obroży na karku tak, aby nie mógł Cię ugryźć), oraz szybkim i pewnym ruchem doprowadź do sytuacji, w której psy nie mają kontaktu wzrokowego. Mów przy tym pewnie i stanowczo "NIE", oddalając się z psem, którego trzymasz, dopóki oba psy się nie uspokoją. Jeżeli będziesz w stanie uzyskać pomoc to postaraj się aby druga osoba w tym samym momencie złapała drugiego psa w taki sam sposób — to zapewni, że ten mniej agresywny nie będzie dalej starał się atakować w czasie, gdy Ty odprowadzasz pierwszego psa. Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie przez Ciebie spokoju, psy wtedy też szybciej się uspokoją.*

Podstawowe zasady postępowania z Twoim psem:

  1. Nie pozwalaj psu się zdominować ani dominować innych ludzi/psów. Nie pozwól mu wymuszać na Tobie niczego: jedzenia, pieszczot, zabawy... Na wszelkie próby dominacji i wymuszeń z jego strony reaguj spokojnie, ale stanowczo — nie uginając się tylko pokazując, że Ty tu rządzisz.
  2. Nigdy nie karz psa w złości i nie bij go. Jeżeli zrobi coś złego i chcesz go za to zdyscyplinować — rób to będąc spokojnym, ale stanowczym. W ten sposób nie będzie się Ciebie bał, ale szybciej nauczy się, że takie zachowanie nie będzie tolerowane.
  3. Bądź zawsze odpowiedzialnym właścicielem. Zapewniaj swojemu psu wystarczającą ilość ruchu (spacery/bieganie/pływanie/rolki/rower z psem). Pies musi mieć zawsze świeżą wodę, odpowiedni pokarm i swoje własne miejsce do spania (nie polecam Twojego łóżka). Spacery rano i wieczorem to minimum, które powinieneś zrobić dla swojego psa, wypuszczanie go na duży ogród nie wystarczy, pies będzie to zawsze traktował jako duże "więzienie". Psy musza wędrować i poznawać otoczenie, w ten sposób socjalizują się z innymi ludźmi i zwierzętami.
  4. Bądź psa przewodnikiem, a nie on Twoim. Ty prowadź go na spacer, a nie on Ciebie. Ty decyduj, w którą stronę i w jakim tempie idziecie, nie on. Jeżeli nauczysz psa takich zasad, będzie on miał znacznie mniejsze skłonności do prób pokazywania Ci, że to on jednak decyduje.
  5. Nigdy nie pozwalaj psu łapać Cię zębami (chyba, że ufasz psu bezgranicznie i jest to tylko zabawa — jednak tego też nie polecam). Łapanie zębami może być próbą podporządkowania Cię sobie przez psa i pokazania swojej siły. Takie zachowanie może eskalować do momentu, kiedy pies poważnie ugryzie. Gdy podczas zabawy pies zacznie łapać Cię zębami, przerwij zabawę i ignoruj go. W ten sposób pies szybko zrozumie, że takie zachowanie nie będzie przez Ciebie tolerowane.

* Rozdzielanie gryzących się psów jest zawsze ryzykowne. Jeżeli nie czujesz się pewnie i na siłach — nie rób tego, gdyż może się to skończyć pogryzieniem Ciebie. Jeżeli pies Cię zaatakuje, zachowaj spokój (wiem, że to może być bardzo trudne, ale to najlepsze wyjście w tej sytuacji). Nie bój się, oraz nie denerwuj jak tylko potrafisz. Jeżeli nie masz możliwości schowania się to staraj się blokować ataki psa czymkolwiek (parasol, plecak, noga...) i odwracaj się do niego bokiem.